Wizyta u stomatologa często wywołuje wątpliwości, a także pojawia się szereg różnych pytań, dotyczących samej wizyty, jak i okoliczności, które jej towarzyszą. Dziś postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania związane ze znieczuleniem, ciążą oraz dziećmi.
1. Czy w czasie karmienia piersią mogę leczyć się w znieczuleniu?
Obecnie nie ma przeciwwskazań do leczenia w znieczuleniu matek karmiących. Najnowsze badania wykazują, iż substancja znieczulająca nie przedostaje się do pokarmu.
2. Czy podczas ciąży mogę leczyć zęby?
Nie tylko mogę, a muszę. Najlepiej, aby kobieta planująca ciążę, odbyła pełne leczenie przed ciążą, a w czasie ciąży w każdym trymestrze odbywała wizyty kontrolne. Jeżeli jednak przeoczymy ten okres, leczenie u stomatologa może odbywać się w trakcie całej ciąży. Jednak bardziej dogodnym momentem zarówno dla pacjentki, jak i lekarza jest II trymestr. W okresie ciąży zaleca się także wzmożoną higienę oraz wizyty kontrolne co 3 miesiące.
3. Czy znieczulenie wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?
Znieczulenie stomatologiczne działa jedynie miejscowo i nie ma wpływu na ośrodkowy układ nerwowy, a co za tym idzie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
4. Czy mogę przyjść na wizytę z opryszczką wargową?
Opryszczka wargowa jest chorobą wirusową. Nie zaleca się wizyt stomatologicznych w czasie jej trwania ze względu na możliwość rozniesienia wirusa wewnątrz jamy ustnej, co z kolei może doprowadzić do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej.
5. Kiedy przyjść na pierwszą wizytę do stomatologa z dzieckiem?
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Dzięki temu rodzice otrzymują dokładne informacje odnośnie dbania o jamę ustną swojej pociechy, a dziecko oswaja się z gabinetem stomatologii dziecięcej, jego zapachami i dźwiękami od najmłodszych lat.