Wstęp
Zatrzymana ósemka? Torbiel, czy zmiana przy wierzchołku zęba? Nic strasznego. W naszej placówce oferujemy bezbolesny, profesjonalny zabieg przeprowadzony przez chirurga szczękowo- twarzowego. Nasi lekarze bezzwłocznie pomogą też Państwu w przypadku bólu i konieczności usunięcie zęba. W Allecou Dent stawiamy na profesjonalne oraz bezstresowe ekstrakcje w znieczuleniu miejscowym.
Dziedziną medycyny, w ramach której przeprowadza się operacyjne leczenie jamy ustnej, jest chirurgia stomatologiczna. Do tych usług dentystycznych można zaliczyć między innymi ekstrakcję zęba, resekcję wierzchołka korzenia, usunięcie torbieli kości i inne specjalistyczne zabiegi w obrębie jamy ustnej, które mają na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia, stanów zapalnych i zniwelowanie bólu.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej wspierają inne dziedziny leczenia dentystycznego. Wspomagają endodoncję i przygotowują do leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Często takie zabiegi chirurgiczne są również ostatnią deską ratunku, w sytuacji, gdy stomatologia zachowawcza nie jest wystarczająca. W wielu przypadkach chirurg stomatolog współpracuje również z logopedą, onkologiem, chirurgiem szczękowym czy stomatologiem ogólnym. Wspólne działanie może przywrócić pacjentowi zdrowie i funkcjonalność układu stomatognatycznego.
W zakres usług świadczonych przez chirurga stomatologa wchodzą różnego rodzaju zabiegi operacyjne jamy ustnej. Choć nie należą do najprzyjemniejszych, mają za zadanie przede wszystkim usunąć ból, niebezpieczne infekcje oraz choroby jamy ustnej.
Ekstrakcja zęba
Wśród najpopularniejszych zabiegów z obrębu chirurgii stomatologicznej wymienia się ekstrakcję zęba, nazywaną inaczej usuwaniem lub, potocznie, wyrywaniem zęba. Specjalista z zakresu stomatologii chirurgicznej najczęściej zajmuje się usuwaniem ósemek zatrzymanych lub nie do końca wyrzniętych. Chirurgiczne usunięcie tzw. zęba mądrości może być zalecane w przypadku nieprawidłowego kierunku wyrzynania, problematycznego usytuowania ósemki czy stanów zapalnych, które dodatkowo mogą powodować ból. Dentysta w ramach swojej pracy może zająć się również usuwaniem zębów stałych oraz mlecznych.
Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości
Zęby mądrości – czym się charakteryzują?
Choć ekstrakcja zęba to najbardziej znany zabieg wykonywany przez chirurga dentystę, to w naszym gabinecie stomatologicznym w Poznaniu stosuje się również bardziej rozbudowane i specjalistyczne metody leczenia jamy ustnej. Przed ich wykonaniem pobiera się wycinki ze zmiany znajdującej się wnętrz jamy ustnej oraz oddaje do laboratorium w celu zbadania, jaki jest rodzaj zaobserwowanych zmian i czy są one złośliwe. Biopsja w stomatologii jest wykonywana między innymi w przypadku podejrzenia zmian torbielowych lub nowotworowych.Kiedy usuwanie ósemek okazuje się konieczne?
Trzecie zęby trzonowe, potocznie nazywane ósemkami są to zęby, które jako ostatnie pojawiają się w jamie ustnej człowieka. Stąd też wzięła się ich kolokwialna nazwa: zęby mądrości. Podczas ich erupcji jesteśmy już dorosłymi ludźmi. Jednak bardzo często zdarza się tak, że zęby te nie mogą się wybić i pozostają częściowo lub całkowicie zatrzymane w kości. Dlaczego tak się dzieje?
W trakcie zmian, które na swojej drodze spotkał człowiek zmieniła się nie tylko technika czy higiena, ale również rodzaj spożywanego pokarmu. Obecnie nasza dieta składa się z pokarmów miękkich czy też półmiękkich w przeciwieństwie do naszych przodków, których dieta bogata była w składniki twarde i cięższe do rozdrobnienia. Z biegiem czasu i ewolucji nasza jama ustna stała się mniejsza. Przestaliśmy potrzebować dodatkowych trzonowców przez co zaczęły one zanikać w populacji, a tam, gdzie się pojawiają, raczej powodują problemy, niż wpływają korzystnie na układ stomatognatyczny.
Warto zaznaczyć, że układem stomatognatycznym nazywamy zbiór tkanek, narządów, nerwów i naczyń, które odpowiadają za żucie, artykulację dźwięków, połykanie czy oddychanie.
Czy zamiast usuwać zęby mądrości, można je leczyć?
Najczęściej za konieczność ekstrakcji ósemek (zębów mądrości) odpowiada ich położenie względem innych zębów. Mogą one powodować resorpcję siódemki czy też ze względu na brak możliwości utrzymania prawidłowej higieny przy zębie częściowo wyrżniętym, próchnicę czy stan zapalny tkanek otaczających koronę takiego zęba.
Zgłaszamy się wtedy do lekarza stomatologa z dużym bólem zęba, czasami nawet z opuchlizną. Kiedy lekarz widzi, iż położenie zęba sprzyja powstawaniu tego typu stanów zapalnych, może zadecydować o konieczności wyrwania ósemki prewencyjne, czyli zapobiegawczo. Pamiętajmy, że stan zapalny wokół zęba, jest przeciwwskazaniem do ekstrakcji. Lepiej więc nie doprowadzać do powstania go, niż potem go leczyć.
Jak się przygotować do zabiegu ekstrakcji ósemki?
Ósemki nie nadają się też do leczenia endodontycznego. Dlaczego? Są to zęby o bardzo zróżnicowanej budowie. Nie jesteśmy często w stanie ocenić ilości kanałów w takim zębie, nie mówiąc o dostępie do nich, który jest bardzo utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy do uzyskania. Więc kiedy dochodzi do martwicy miazgi, ząb taki klasyfikuje się do ekstrakcji.
Kolejnym częstym powodem do są wskazania ortodontyczne, wydane przez lekarza ortodontę.
Usuwanie zębów mądrości – wskazówki związane z zabiegiem
Jak to często w życiu bywa, każdy lekarz troszkę inaczej postępuje podczas przeprowadzania różnorodnych zabiegów. W przypadku chirurgicznego usuwania ósemek w naszej placówce zawsze wykonuje się go w ramach dwóch wizyt. Pierwsza jest to konsultacja. Na tę wizytę proszeni są Państwo o wykonanie i przyniesienie ze sobą zdjęcia pantomograficznego. Dzięki temu chirurg oceni położenie zęba, szacowany czas trwania zabiegu oraz jego koszt. Wytłumaczy też Państwu na czym polega taki zabieg, z czym jest związany i jakie mogą pojawić się po nim powikłania.
Zrozumienie przebiegu zabiegu, jest istotne dla pacjenta, a brak presji wynikającej z faktu, iż za chwilę taki zabieg zostanie wykonany, dużo łatwiej jest się skupić na tym co nas interesuje, a potem przyswoić sobie nowe wiadomości i przed samym zabiegiem dopytać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Na drugiej wizycie, po wypełnieniu formalności siadają Państwo na fotel stomatologiczny i zostają znieczuleni miejscowo.
Możliwe problemy podczas wyrywania ósemki
Sam zabieg jest bezbolesny i w zależności od wielu zmiennych może trwać od 15 minut nawet do dwóch godzin. Po ekstrakcji proszeni są Państwo o stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, które zostaną Państwu przekazane.
Najważniejsze zalecenia:
- Niejedzenie i niepicie przez 2 godziny,
- Trzymanie tamponu chirurgicznego przez 30 minut,
- Stosowanie zimnych okładów przez 3 kolejne dni w sekwencji 5x20, czyli 5 razy dziennie po 20 minut,
- Od drugiej doby, można stosować płukanki na bazie chloreheksydyny, która działa odkażająco, przez co możemy zapobiec powstawaniu powikłań w postaci zapalenia zębodołu,
- Przez pierwsze 3 dni od zabiegu usunięcia zębów mądrości prosi się również o niewykonywanie wysiłku fizycznego, nieschylanie się, niedźwiganie ciężarów, niepicie przez słomkę,
- Przez pierwsze 24 godziny odradza się również palenia papierosów.
Jak każdy zabieg i wyrywanie zębów mądrości obarczone jest kilkoma możliwymi powikłaniami. Do najpoważniejszych, ale zarazem najrzadszych, należy uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego oraz złamanie trzonu/ gałęzi żuchwy. Do częstszych powikłań należy złamanie guza szczęki, czy też wytworzenie połączenia ustno-zatokowego. Dzieje się tak tylko w przypadku zębów górnych. Co wtedy? Guz szczęki, jeżeli istnieje taka możliwość, jest unieruchomiony do zrośnięcia lub usuwany razem z zębem. Natomiast połączenie ustno-zatokowe jest zamykane, a Państwo dostają antybiotyk i krople do nosa w ramach zapobiegnięcia zapalenia zatoki.
Najczęstszymi powikłaniami są jednak te najmniej groźne, czyli zapalenia zębodołu, które objawiają się bólem okolicy operowanej. W tym wypadku zgłaszają się Państwo do placówki w celu wykonania opatrunku chirurgicznego, który pozwoli wyleczyć taki stan.
Drugim powikłaniem po zabiegu usunięcia ósemki jest suchy zębodół. Powstaje on wtedy, kiedy skrzep powstający w zębodole wypadnie i zostaje nam pusty zębodół z odsłoniętą kością, co daje również duże dolegliwości bólowe. Obu tych powikłań można uniknąć, stosując się do zaleceń pooperacyjnych. Zabieg chirurgicznego usuwanie zębów mądrości jest skomplikowany i ciężki, ale często konieczny. Nasz chirurg jest lekarzem o wieloletnim doświadczeniu klinicznym, więc gwarantujemy najwyższy poziom wykonywanej usługi.
Warto zaznaczyć, że cena usunięcia ósemki może zależeć od wielu czynników, w tym poziomu skomplikowania całego zabiegu, trudności związanej z całkowitą ekstrakcją, a także sposobem osadzenia zęba. Ocena dokonywana jest na pierwszym spotkaniu i wtedy też pada konkretna kwota. Zakres cen wyrywania ósemek znaleźć można w cenniku usług dentystycznych Allecoudent.
Zęby mądrości usunięte w naszej klinice
Chirurgiczne Usunięcie Zęba Mądrości – Ósemki
Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego górnego zęba mądrości (ósemki). Zabieg przeprowadziła lek. dent. Małgorzata Bromboszcz.Recekcja wierzchołka korzenia
Chirurgiczne odcięcie fragmentu korzenia zęba i zabezpieczenie wierzchołka nazywane jest fachowo resekcją wierzchołka korzenia. Zabieg wykonuje się w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym, w których leczenie endodontyczne nie przyniosło oczekiwanych efektów. Takie działanie pozwala w większości przypadków uratować ząb, który, ze względu na rozległy stan zapalny, kwalifikowałoby się do usunięcia.
Pozostałe wykonywane zabiegi
Pobranie wycinków do badania histopatologicznego
Choć ekstrakcja zęba to najbardziej znany zabieg wykonywany przez chirurga dentystę, to w naszym gabinecie stomatologicznym w Poznaniu stosuje się również bardziej rozbudowane i specjalistyczne metody leczenia jamy ustnej. Przed ich wykonaniem pobiera się wycinki ze zmiany znajdującej się wnętrz jamy ustnej oraz oddaje do laboratorium w celu zbadania, jaki jest rodzaj zaobserwowanych zmian i czy są one złośliwe. Biopsja w stomatologii jest wykonywana między innymi w przypadku podejrzenia zmian torbielowych lub nowotworowych.
Usunięcie torbieli kości
Prawidłowa diagnoza schorzenia pomaga w skutecznym zahamowaniu rozwoju choroby. Rodzajów torbieli jamy ustnej jest wiele - jednym z nich jest torbiel kostna, która najczęściej pojawia się przy zębach i jest związana z chorobami oraz stanami zapalnymi uzębienia.
Nacięcie ropnia
Ropień, jako bolesne ognisko ropne, może powstać w wyniku zakażenia bakteryjnego w tkankach miękkich oraz twardych. Jednym sposobem na wyleczenie ropnia jest jego nacięcie i jego drenaż.
Opatrunek chirurgiczny
Chirurgia stomatologiczna w naszym gabinecie dentystycznym w Poznaniu to nie tylko rozbudowane zabiegi, ale przede wszystkim kompleksowe działanie - od konsultacji, po opiekę po zabiegową. Specjaliści z naszego gabinetu zakładają specjalny opatrunek chirurgiczny, który zabezpiecza przed infekcją, przyspiesza gojenie ran wewnątrz ustnych, a także może zapobiegać wtórnym infekcjom.
Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań z zakresu chirurgii stomatologicznej ważna jest specjalistyczna konsultacja oraz weryfikacja stanu uzębienia. Chirurgia stomatologiczna i zabiegi przeprowadzane w obrębie jamy ustnej, dzięki doświadczeniu i umiejętnościom naszych specjalistów, są bezpieczne. Dbamy o komfort i zdrowie naszych pacjentów. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących świadczonych przez nas usług dentystycznych zapraszamy do kontaktu.
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego to zabieg chirurgiczny mający na celu zamknięcie otworu, który powstał między jamą ustną a zatoką szczękową. Taka sytuacja może wystąpić w wyniku usunięcia górnych zębów trzonowych lub przedtrzonowych, urazów, stanów zapalnych czy innych procedur stomatologicznych. Jeśli połączenie to nie zostanie odpowiednio zamknięte, może prowadzić do powikłań, takich jak infekcje zatok, trudności w jedzeniu czy wydostawanie się powietrza z nosa podczas mówienia.
Kiedy wykonuje się zabieg?
- Po ekstrakcji zęba, gdy dochodzi do otwarcia połączenia ustno-zatokowego.
- W przypadku urazów mechanicznych, które powodują przerwanie ciągłości między jamą ustną a zatoką.
- W wyniku przewlekłych infekcji czy stanów zapalnych w obszarze zatok szczękowych.
Jak przebiega zabieg?
- Diagnoza – stomatolog lub chirurg ocenia wielkość i lokalizację połączenia za pomocą badania klinicznego oraz diagnostyki obrazowej (np. RTG lub tomografii).
- Znieczulenie – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi komfort.
- Zamknięcie otworu – chirurg stosuje różne techniki, takie jak przesunięcie płata śluzówkowo-okostnowego, aby zamknąć połączenie i uszczelnić obszar.
- Kontrola – po zabiegu pacjent jest informowany o zasadach postępowania, aby wspomóc proces gojenia.
Dlaczego ważne jest zamknięcie połączenia ustno-zatokowego?
Nieprawidłowo zamknięte połączenie może prowadzić do infekcji zatok, trudności w jedzeniu i mówieniu oraz przewlekłych dolegliwości bólowych. Szybkie i skuteczne zamknięcie zapobiega tym powikłaniom, przywracając pacjentowi komfort i zdrowie.
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego w naszej klinice
W naszej klinice zabiegi zamykania połączenia ustno-zatokowego wykonujemy z najwyższą precyzją, korzystając z nowoczesnych technik chirurgicznych. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, komfortowe warunki i pełne wsparcie w procesie gojenia. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i umówić konsultację.
Usunięcie nawisu dziąsłowego
Usunięcie nawisu dziąsłowego to zabieg chirurgiczny mający na celu redukcję nadmiernie rozwiniętej tkanki dziąsłowej, która przykrywa koronę zęba. Nawis dziąsłowy może utrudniać prawidłową higienę jamy ustnej, prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, stanów zapalnych oraz problemów estetycznych. Zabieg ten jest często wykonywany w celach leczniczych lub estetycznych.
Kiedy wykonuje się zabieg?
- Utrudniony dostęp do zęba – nawis dziąsłowy utrudnia szczotkowanie i nitkowanie zębów.
- Zapalenie dziąseł – nadmiar tkanki sprzyja gromadzeniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych.
- Problemy estetyczne – nadmierna ilość tkanki dziąsłowej może powodować dysproporcje w wyglądzie zębów i dziąseł.
- Przygotowanie do leczenia protetycznego lub ortodontycznego – usunięcie nawisu pozwala na dokładne dopasowanie koron, licówek lub aparatów ortodontycznych.
Jak przebiega zabieg?
- Konsultacja – stomatolog ocenia zakres nawisu i planuje odpowiednią metodę jego usunięcia.
- Znieczulenie – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pełen komfort pacjenta.
- Usunięcie tkanki – chirurg precyzyjnie usuwa nadmiar dziąsła za pomocą skalpela, lasera lub elektrokautera, zapewniając dokładność i minimalizację urazu.
- Kontrola i gojenie – po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące pielęgnacji rany, aby wspomóc proces gojenia.
Zalety usunięcia nawisu dziąsłowego:
- Poprawa higieny – łatwiejszy dostęp do powierzchni zębów umożliwia lepsze czyszczenie.
- Zmniejszenie stanów zapalnych – usunięcie nadmiaru tkanki redukuje ryzyko zapalenia dziąseł.
- Lepsza estetyka – odsłonięcie większej powierzchni korony zęba poprawia wygląd uśmiechu.
- Przygotowanie do dalszego leczenia – zabieg umożliwia precyzyjne dopasowanie innych procedur stomatologicznych.