Diagnoza liszaja kojarzy się najczęściej ze zmianami w obrębie skóry i wiąże się ją z występowaniem objawu Köbnera, który polega na wysiewie linijnych grudek w miejscu wcześniejszego zadrapania skóry. Grudki często są swędzące a ich drapanie zaostrza chorobę. Jednak zdarza się, iż równolegle lub zapełnienie niezależnie od siebie zmiany występują również na błonach śluzowych między innymi jamy ustnej.
Liszaj płaski Wilsona - jak się go rozpoznaje?
Lekarz dentysta jest w stanie zaobserwować wtedy symetryczne białe wykwity na policzkach pacjenta, rozciągające się od trójkąta zatrzonowcowego, aż do kącika warg. Przybierają one często specyficzną formację nazywaną siateczką Wickhama. W 80% przypadków objawem towarzyszącym jest złuszczające zapalenie dziąsła.
Liszaj płaski - przyczyny powstania
Skąd się bierze liszaj? Na razie jest to niezbadane. Teorie głoszą, iż podstawą jest autoagresja naszego systemu immunologicznego.
Leczenie liszaja płaskiego
Jak go leczyć? Obecnie stosowane leczenie jest jedyne objawowe. W celu osłonięcia błon śluzowych i zmian, stosuje się płukanki na bazie siemienia lnianego i kwiatu malwy. Zmiana diety na łagodną, niepalenie papierosów oraz niespożywanie alkoholu przynoszą oczekiwaną poprawę stanu klinicznego. Jednak liszaj jest chorobą z którą trzeba przeżyć całe życie. Są momenty zaostrzenia i złagodzenia objawów klinicznych choroby, jednak nigdy ona nie znika.
Czy liszaj może doprowadzić do powstania nowotworu?
Tak, w bardzo nielicznych przypadkach i prawie jedynie w formie nadżerkowo-wrzodziejącej może przejść transformację nowotworową, dlatego tak ważne jest, aby osoba chora była pod stałą kontrolą lekarza.