Stomatolog odpowiada - to seria pytań i odpowiedzi, które pomagają pacjentom zrozumieć, co powinni zrobić, aby zachować zdrowie jamy ustnej.
1. Jaką technikę dorośli powinni stosować do szczotkowania zębów?
W zależności od tego jaką szczoteczkę używają do codziennej higieny. Jeżeli elektryczną rotacyjo-pulsacyjną jedyną czynnością, którą należy wykonać jest przyłożenie szczoteczki do zęba i odczekania ok 5 sekund i przeniesienie jej na inną powierzchnię. Szczoteczka ta praktycznie sama myje zęby więc wszelkie ruchy boczne są niewskazane. Szczoteczkę soniczną i manualną używamy w podobny sposób. U zdrowych dorosłych osób bez oznak choroby przyzębia zaleca się obecnie metodę obrotowo-wymiatającą, która pozwala oczyścić nie tylko sam ząb, ale i kieszonkę dziąsłową. Należy pamiętać, że każde szczotkowanie powinno być uzupełnione nitkowaniem zębów.
2. Czy technika szczotkowania zębów na okrągło nie jest właściwa?
Technika szczotkowania „na okrągło” czyli technika Fonesa zalecana jest do zębów mlecznych u dzieci ze względu na ich rozmiar oraz nadal rozwijający się układ motoryczny u dziecka. U osób dorosłych nie daje pożądanych efektów higienicznych oraz może prowadzić do pojawienia się abrazyjnych ubytków przyszyjkowych.
3. Jak podczas mycia zębów pojawia się pokrwawianie to jaka jest tego przyczyna i co należy zrobić?
Udać się do lekarza dentysty. Krwawienie dziąseł może mieć bardzo wiele przyczyn i żadna z nich nie jest naturalna. Najczęstszą przyczyną krwawienie dziąseł jest kamień nazębny, który kumulując się na granicy zębów i dziąseł powoduje stan zapalny dziąseł, a co za tym idzie krwawienie podczas szczotkowania zębów, ale też może ono wystąpić podczas spożywania niektórych pokarmów np. jabłek.
4. Dlaczego założona proteza zębowa nie trzyma się mocno?
Jest wiele czynników, które odpowiadają za fiksację protezy w jamie ustnej. Jeżeli proteza się nie trzyma należy udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i poprawi jej ułożenie i adhezję. Czasami, kiedy wyrostek zębodołowy jest w bardzo dużym zaniku, dochodzimy do momentu kiedy nie ma możliwości stworzenia protezy, która będzie się samodzielnie trzymała w jamie ustnej. W takich przypadkach z pomocą idą kleje adhezyjne do protez.
Autorzy.:
Dr.n.biol. Małgorzata Gromadecka – Sutkiewicz
Lek.dent. Aneta Sutkiewicz