Paląc zdajemy sobie najczęściej sprawę z faktu, iż cierpią na tym nasze płuca oraz płuca osób znajdujących się w naszym otoczeniu. A czy zastanawiamy się na tym jak wpływa palenie na naszą jamę ustną? Co się dzieje z zębami, dziąsłami, wargami?
Zacznijmy od tego co jest najbardziej widoczne, czyli od estetyki zębów. Jedną z rozpoznawalnych cech wieloletniego palacza są pożółkłe zęby oraz szary/czarny nalot na nich. O ile rozwiązanie problemu z nalotem jest dość proste; wystarczy zabieg higienizacji, o tyle przywrócenie zębom białego koloru jest znacznie trudniejsze.
Zabieg higienizacji rozpoczynamy od wykonania skalingu polegającego na usunięciu miękkich i twardych złogów nazębnych. Potem przechodzimy do piaskowania, czyli usunięcia z zębów osadów m.in. tytoniowych. W dalszej kolejności polerujemy powierzchnię zębów, a na zakończenie aplikujemy fluor celem zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej. Jeżeli pacjent wstrzyma się z paleniem papierosów przez min 2 dni oraz będzie stosował się do białej diety efekt czystych zębów utrzyma się od 2 do 6 miesięcy.
Co zrobić natomiast z żółtym kolorem zębów, który pozostał? Odpowiedzią jest tutaj wybielanie zębów, przeprowadzane albo jednoseansowo w gabinecie stomatologicznym, albo metodą nakładkową, co pomoże rozjaśnić kolor zębów, ale jest tu jeden problem. W czasie całego cyklu wybielania oraz dwa tygodnie po jego zakończeniu obowiązuje dieta biała i ABSOLUTNY ZAKAZ PALENIA. A to niestety dla większości osób uzależnionych od palenia jest krokiem nie do wykonania. Więc zamyka nam się błędne koło i z każdym rokiem palenia zęby stają się coraz bardziej żółte i zwyczajnie brzydkie.