Higienizacja stomatologiczna to zbiór zabiegów, które wspólnie mają za zadanie wzmocnić zęby, dogłębnie je wyczyścić oraz poprawić ich estetykę.
W skład higienizacji wchodzi skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja. Wszystkie wymienione działania uzupełniają się wzajemnie, prowadząc do jak najlepszych efektów. Czym charakteryzuje się skaling i inne zabiegi? Jak ważna jest higienizacja? Jak często należy jej dokonywać? Odpowiedzi na te i inne znajdują się w poniższym wpisie.
Co to jest skaling?
Usunięcie twardych złogów nazębnych, inaczej kamienia, zwane jest skalingiem. To zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Do jego przeprowadzenia, lekarz stomatolog albo higienistka stomatologiczna, używają skalera, który jest narzędziem, powodującym „odrywanie” się kamienia od powierzchni zębów.
Dlaczego regularne usuwanie złogów nazębnych jest tak ważne?
Po pierwsze, skaling to doskonała prewencja chorób przyzębia, dzięki utrzymaniu prawidłowej higieny. Wspomniane choroby to grupa, które swoim zasięgiem obejmują otoczenie zębów, czyli dziąsła, ozębną i wyrostek zębodołowy. Pierwszym objawem nieprawidłowości w tych rejonach jest zapalenie dziąseł. Robią się one wtedy czerwone i nabrzmiałe oraz łatwo krwawią. Dlaczego tak się dzieje? W 1g płytki nazębnej znajduje się około 2x1011 drobnoustrojów! Fakt ten sprawia, iż poza zapaleniem, mamy często do czynienia z nieprzyjemnym zapachem z ust, czy powikłaniami, w postaci nalotów grzybiczych na języku. Cierpi też na tym estetyka uśmiechu.
Skaling zębów to zabieg, który pozwala zapobiegać zbieraniu się wszystkich niepożądanych mikroorganizmów oraz chronić zęby przed powstawaniem kolejnych, bardziej zaawansowanych chorób.
Piaskowanie zębów
Bardzo często poza kamieniem nazębnym, nasze zęby pokryte są osadami pozostawionymi przez kawę, herbatę czy papierosy. Dlatego skaling i piaskowanie zazwyczaj idą ze sobą w parze. Drugie z nich jest tak naprawdę uzupełnieniem pierwszego. Polega ono na wyrzucaniu przez piaskarkę piasku stomatologicznego pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu nieestetyczne plamy znajdujące się na naszych zębach odchodzą w niepamięć.
Ile trwa piaskowanie zębów?
Proces piaskowania wymaga dokładności oraz precyzji w prowadzonych działaniach. Z tego względu czas potrzebny na jego wykonanie wynosi około 30 minut. Oczywiście wszystko, jak to często bywa, zależy od konkretnych okoliczności, stopnia zabrudzenia zębów oraz technice konkretnego stomatologa.
Polerowanie zębów
Zarówno skaling jak i piaskowanie pozostawiają powierzchnię szkliwa lekko chropowatą. Z tego powodu niezwykłe ważnym krokiem jest dokładne wypolerowanie zębów, szczoteczką bądź dedykowaną do tego gumką oraz pastą stomatologiczną. Dzięki gładkiej powierzchni zębów, bakterie i płytka nazębna, w mniejszym stopniu osadzają się na nich. Polerowanie zębów przyczynia się również do ich lepszego wyglądu, co jest niezwykle ważne w procesie higienizacji.
Fluoryzacja zębów
Aby wzmocnić zęby i uniknąć ewentualnej nadwrażliwości pozabiegowej, każda higienizacja kończy się fluoryzacją, w postaci żelu, pianki czy też lakieru. Dzięki tym zabiegom przywracamy zębom ich naturalny kolor i blask. Proces fluoryzacji zębów spełnia więc dwie funkcje jednocześnie – chroni zęby oraz pozostawia je błyszczące. Obecność wszystkich wymienionych procesów gwarantuje doskonałe efekty, skuteczność i trwałość rezultatów.
Skaling i higienizacja – co po zabiegu?
Po higienizacji rekomenduje się tego dnia:
- unikanie substancji barwiących (czerwonego wina czy buraków),
- stosowanie tzw. diety białej
- unikanie skrajnych temperatur.
Zabieg ten, powinien być wykonywany średnio, co pół roku, jednak jest to uzależnione w dużej mierze od pacjenta. Niektórzy z nas muszą poddać się higienizacji co trzy miesiące, inni co rok czy nawet półtora roku. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż zabiegi te są „brudne”. Jest w nich dużo wody i piasku, dlatego każdemu pacjentowi, pomimo środków ochrony osobistej zapewnionych przez gabinet, rekomenduje się ubiór stosowny do sytuacji.