Wiele osób odczuwa strach przed pójściem do stomatologa. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, należą do nich: nieprzyjemne zapachy i smaki, oczekiwany ból, długo otwarta jama ustna czy złe doświadczenia w przeszłości, najczęściej w dzieciństwie.
Czym jest dentofobia?
Jednak czasami strach przed pójściem do stomatologa, nie jest już zwykłym ukłuciem lęku czy dyskomfortem spowodowanym niepokojem. Czasami ogarnia nas przerażenie, które prowadzi do nadmiernej potliwości, ataków paniki, hiperwentylacji czy omdleń. No ale przecież boimy się, to normalne, czyż nie? Otóż nie. Dentofobia, jak i inne fobie jest uznawana za jednostkę chorobową i podlega leczeniu psychiatrycznemu oraz psychologicznemu.
Leczenie dentofobii
Czasami, gdy nasze lęki są zbyt wielkie, lekarz psychiatra może przepisać odpowiednie leki, które pomogą nam zapanować nad pojawiającymi się negatywnymi emocjami. Dlaczego jest to takie ważne? Dlaczego zwyczajnie nie ignorować problemu? Negatywne emocje pojawiające się na samo wspomnienie lekarza dentysty mogą prowadzić do: notorycznego odwoływania wizyt, nie umawia się na kolejne, co w konsekwencji może doprowadzić do zaniedbań w jamie ustnej.
Skutki strachu przed dentystą
Zęby, które mają próchnicę, nieleczone stany zapalne czy stany grzybicze mogą doprowadzić do chorób wielonarządowych, bakterie magazynujące się w jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i wywołać np. choroby serca i niekontrolowane stany grzybicze, a stany zapalne mogą ulec transformacji nowotworowej.
Lekarz dentysta nie odpowiada wyłącznie za “łatanie zębów”, odpowiada on za prawidłowy stan zdrowia całej jamy ustnej i stoi na straży zdrowia całego organizmu jak każdy inny lekarz specjalista.
To są powody, dla których każda osoba zmagająca się z przytłaczającym strachem przed wizytą, powinna udać się do lekarza psychiatry lub psychologa, aby przepracować emocje pojawiające się podczas wizyty u stomatologa. Następnie przy współpracy lekarza dentysty oraz psychologa/lekarza psychiatry, taka osoba powinna oswoić się i pokonać lęki dotychczas towarzyszące przy wizycie.
Jak zapobiec powstania dentofobii u dziecka?
Najprostszą metodą jest odpowiednia aklimatyzacja dziecka z leczeniem stomatologicznym. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, powinna się odbyć, kiedy ma ono 6-12 miesięcy. Następnie systematyczne wizyty, dobra współpraca lekarza i dziecka prowadzi do nawiązania nici zaufania i dziecko doskonale wie, czego może oczekiwać i jak będzie przebiegać wizyta.
Najgorsze co możemy zrobić to odwlekać wizytę dziecka w gabinecie, aż do pojawienia się bólu zęba. Przez takie postępowanie dziecko kojarzy stomatologa z ogromnym bólem i powstaje trauma, z którą w przyszłości będzie musiało się zmierzyć.