Noszenie protez zębowych niesie za sobą wiele korzyści. Wpływają na estetykę i samoocenę pacjenta. Protezy przywracają naturalny uśmiech i mimikę twarzy co ma pozytywny wpływ na samopoczucie i komfort psychiczny pacjenta. Dzięki protezom możemy cieszyć się swobodną komunikacją w otoczeniu oraz spożywać pełnowartościowe posiłki.
Osoba z ubytkami w uzębieniu odczuwa z pewnością dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi, a także ma problemy z mówieniem i jedzeniem. Przy tak podstawowych czynnościach życiowych, które człowiek wykonuje codziennie warto zdecydować się na protezy, które wpłyną na normalne funkcjonowanie każdego człowieka. Proteza akrylowa to rodzaj protezy stomatologicznej, która jest wykonana z akrylu. Jest jednym z najczęściej wybieranych uzupełnień protetycznych u osób, które straciły swoje naturalne uzębienie.
Protezy akrylowe - rodzaje
Wyróżniamy dwa rodzaje protez akrylowych – proteza częściowa i proteza całkowita. Protezę całkowitą stosuje się u osób, które straciły wszystkie zęby w szczęce lub żuchwie. Na podstawie wycisku, który lekarz pobiera pacjentowi, technik dentystyczny wykonuje wzorniki zwarciowe oraz łyżki indywidualne. Wzorniki zwarciowe są to woskowe wały, dzięki którym ustalana jest wysokość zwarcia w jamie ustnej. Jest to ważny etap, ponieważ umożliwia to idealne dobranie wielkości zębów i odległości między górnymi, a dolnymi zębami. Zadaniem łyżek indywidualnych jest pobranie wycisku, który idealnie odbije wyrostek zębodołowy, wędzidełka, sklepienie podniebienia, podniebienie. Na modelu odlanym z takiego wycisku jest już wykonywana proteza. Jest to nieodłączny etap, ponieważ to właśnie on gwarantuje idealne przyleganie protezy do podniebienia, a więc będzie ona w stanie utrzymać się "siłami naturalnymi"- siła kohezji i adhezji.
Proteza częściowa stosowana jest u osób, które mają braki w uzębieniu, ale nie potrzebują pełnej protezy. Wykonanie protezy częściowej jest nieco trudniejsze od całkowitej, ponieważ w jej skład wchodzą klamry. Biorą one udział w utrzymaniu protezy w idealnym miejscu. Są one doginane indywidualnie dla każdego pacjenta, dla każdej protezy, dla każdego zęba. Ważne jest, aby zęby, na których będą umiejscowione klamry były silne i zdrowe. Proteza ma pomóc pacjentowi, a nie zaszkodzić.
Zalety protez akrylowych
Nie należy ignorować braków w uzębieniu, ponieważ może nieść to za sobą poważne konsekwencje. Protezy zębowe mogą zapobiegać dalszemu uszkodzeniu pozostałych zębów. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do przemieszczenia się pojedynczych zębów, co może prowadzić do problemów z zgryzem i trudnościami w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Wypełniają one te luki, zapewniając stabilność i równowagę w jamie ustnej. Należy również pamiętać, iż dobór protezy zależy od istniejących warunków w jamie ustnej i tego co zadecyduje lekarz prowadzący. Nie zwlekaj, już dziś umów się na wizytę!