Higiena osobista jest bardzo ważnym aspektem profilaktyki zdrowotnej każdego z nas. W jej skład wchodzi higiena jamy ustnej. Jest parę spraw, o których zapominamy przy codziennej higienizacji jamy ustnej:
- Nie jest ważne jak mocno przyciśniemy szczoteczkę do zębów podczas szczotkowania. Ważne jest, abyśmy użyli prawidłowej techniki. Nadmierna siła nie pomoże nam lepiej oczyścić zębów! Wręcz przeciwnie może wpłynąć na pojawienie się chorób przyzębia, a nawet ubytków nazywanych przez lekarzy ubytkami niepróchnicowego pochodzenia, czyli takimi, które nie powstały w wyniku choroby próchnicowej.
- Utarło się, iż po wyszczotkowaniu zębów jamę ustną należy dokładnie przepłukać wodą. Nie jest to prawda. Pasty są bogate we fluor, dlatego po umyciu zębów należy nadmiar pasty wypluć, ale już nie płukać wodą. Aby higienizacja była kompletna należy przestrzegać niżej podanego schematu minimum raz dziennie np. przed spaniem, kiedy się tak bardzo nie śpieszymy.
- Coraz częściej słyszy się o pokarmach oczyszczających zęby. I jest to prawda, są pokarmy, które działają oczyszczająco i stymulują wydzielanie śliny. Do tej grupy należą świeże owoce i warzywa: jabłka, marchew, rzodkiewka, seler czy pomarańcze, ale też orzechy i chleb razowy. Zalecane są one jak deser po głównym posiłku, gdyż usuwają miękkie naloty. Nie zastępują one jednak szczotkowania! Same też zawierają cukier, który niekorzystnie wpływa na zdrowie zębów.
- Szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące. Po tym czasie w wyniku użytkowania nie nadaje się ona do dłuższego stosowania , gdyż jest nieskuteczna wręcz szkodliwa. Zużycie szczoteczki objawia się rozchyleniem włosia, ale należy pamiętać, iż szczoteczka jest też rezerwuarem bakterii, z tego też powodu nawet jeżeli nie widzimy, aby włosie było rozchylone należy ją wymienić.
- Szczoteczka po umyciu powinna zostać obficie spłukana wodą i ustawiona włosiem do góry w przewiewnym miejscu. Opakowania na szczoteczki powinny być używane tylko, kiedy jesteśmy w podróży.
- Nie ma konieczności przepłukiwania szczoteczki wrzątkiem po każdym użytkowaniu. Nie wpływa to znacząco na jej czystość a może doprowadzić do wcześniejszego jej zużycia.
- Zęby należy myć 2 razy dziennie: po śniadaniu i przed snem. Nigdy nie myjemy zębów bezpośrednio po spożyciu posiłku. Dlaczego? Po jedzeniu pH spada, co oznacza, że w jamie ustnej powstaje środowisko kwasowe. Jeżeli w tym momencie umyjemy zęby wetrzemy szczoteczką kwas w szkliwo powodując jego uszkodzenie, co może doprowadzić do np. nadwrażliwości zębów. Aby tego uniknąć musimy odczekać około 30 minut i dopiero wtedy przystąpić do mycia zębów.
- Należy pamiętać, iż warto po każdym posiłku przepłukać jamę ustną wodą, aby usunąć resztki pokarmowe, ale też skrócić czas obniżonego pH, które niekorzystnie wpływa na szkliwo.
a. Przepłukać jamę ustną wodą, aby pozbyć się wszystkich resztek pokarmowych.
b. Wyszczotkować dokładnie zęby przez około 3 minuty.
c. Wynitkować przestrzenie styczne ( Nitkowanie pozwala usunąć aż 50% wszystkich osadów! Sama szczoteczka czyści tylko połowiczo) oraz wyczyścić język.
d. Przepłukać jamę ustną płynem do płukania zawierającym fluor. Delikatnie wypluć płyn.
I gotowe.
Bibliografia: