Allecoudent

Obrzęk po wyrwaniu zęba - co robić?

Obrzęk po wyrwaniu zęba - co robić?

Efektem ubocznym ekstrakcji zęba jest obrzęk, lub też powszechniej znana wśród pacjentów "opuchlizna". Po upływie 48 godzin powinna zacząć ustępować samoistnie, choć w pewnym stopniu może utrzymywać się nawet do 7 dni. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy mimo upływu czasu nadal się utrzymuje? Jak zniwelować opuchliznę? Odpowiadamy!

Sprawdź naszą ofertę

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po ekstrakcji zęba?

Myśląc o wyrywaniu zęba, często zadajemy sobie pytanie, ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba. Opuchlizna po wyrwaniu 8 lub innego zęba utrzymuje się około tygodnia, jednak wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Pojawia się niemal zawsze wskutek uszkodzenia tkanek w procesie ekstrakcji- usunięcia zęba.

Wystąpienie obrzęku - kilka godzin po zabiegu

Obrzęk pojawia się w ciągu kilku godzin od opuszczenia gabinetu. Początkowo szybko się zwiększa, co nie powinno budzić niepokoju. Pacjent, opuszczając gabinet, powinien zostać o tym poinformowany, zyskują świadomość ewentualnych skutków ubocznych.

Maksymalny poziom obrzęku - 24 do 48 godzin po zabiegu

Po około 24-48 godzinach od zabiegu obrzęk osiąga maksymalny rozmiar. Towarzyszy mu uczucie dyskomfortu, trudności z mówieniem i gryzieniem. Mogą też pojawić się dolegliwości bólowe.

Ustąpienie obrzęku - 5-7 dni po ekstrakcji

Po upływie 48 godzin obrzęk po wyrwaniu zęba powinien zacząć ustępować. Nie oznacza to jednak, że tkanki od razu powrócą do normalnego stanu. Najczęściej trwa to od 5 do 7 dni, jednak w tym czasie pacjenci obserwują stopniowe znikanie opuchlizny i przywrócenie prawidłowego stanu jamy ustnej.

Indywidualne czynniki wpływające na czas gojenia

Czas gojenia rany zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ma na niego wpływ również sztuka wykonania zabiegu usunięcia zęba, dlatego warto wybierać gabinety, w których chirurgia stomatologiczna funkcjonuje na wysokim poziomie. Pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji rany po zabiegu.

Jak złagodzić obrzęk po wyrwaniu zęba?

Ile trwa obrzęk po wyrwaniu 8? Czasami nawet 7 dni. Jest to trudny czas dla pacjentów, jednak istnieją pewne sposoby, aby poradzić sobie z problemem. Z pomocą przychodzą preparaty apteczne i domowe metody.

Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba? Domowe sposoby

W niwelowaniu obrzęku pomocne są chłodne okłady. W pierwszej dobie po zabiegu najlepiej jest stosować je przez kilka godzin przykładając na parę minut w odstępach 15-minutowych po to, aby nie doszło do odmrożenia skóry twarzy. Pamiętajmy jednak, aby przykładać je do policzka, a nie bezpośrednio do rany. Dbajmy przy tym o higienę, tak aby nie doprowadzić do zakażenia. Jeśli pacjentowi dodatkowo towarzyszy ból, powinien sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Nie redukują one opuchlizny, jednak zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych i pomagają poradzić sobie z bólem.

Kiedy opuchlizna może być oznaką infekcji?

Twarda opuchlizna po usunięciu ósemki jest normą i nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Problem pojawia się, gdy pacjentowi towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka czy ropny wysięk.

Objawy wskazujące na infekcję

Do objawów, które wymagają pilnej konsultacji stomatologicznej, należą:

  • gorączka,
  • pogarszające się samopoczucie,
  • ropna wydzielina w miejscu ekstrakcji,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • drętwienie policzka i warg.

Kontrola u chirurga stomatologicznego pomaga poradzić sobie z infekcją, jednak najważniejsza jest szybka reakcja. Zgłoś się do lekarza również w sytuacji, gdy opuchlizna utrzymuje się dłużej niż 7 dni od zabiegu.

Kiedy skontaktować się z dentystą?

Pojawienie się opuchlizny w miejscu ekstrakcji nie jest powodem, dla którego trzeba ponownie udać się do stomatologa. W nielicznych przypadkach pojawia się jednak zakażenie po wyrwaniu zęba. Objawy, takie jak wysoka gorączka czy ropny wysięk wymagają natychmiastowej konsultacji. Stan zapalny może rozwijać się powoli, dlatego warto poszukać pomocy u specjalisty, jeśli mimo upływu czasu opuchlizna utrzymuje się na tym samym poziomie.

Profesjonalne metody leczenia opuchlizny po ekstrakcji zęba

Jeśli lekarz po przeprowadzeniu badania stwierdzi, że doszło do rozwoju stanu zapalnego, to w razie konieczności przepisuje pacjentowi specjalistyczne środki lecznicze, oczyszcza ranę, zakłada opatrunek. Niekiedy konieczne okazuje się wypisanie pacjentowi antybiotyków, które zwalczają obecne w jamie ustnej bakterie.

Interwencje medyczne i farmakologiczne

Jakiekolwiek niepokojące objawy po wyrwaniu zęba wymagają konsultacji z lekarzem (sprawdź cennik usług stomatologicznych). W takich sytuacjach najczęściej konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Ważne, aby we własnym zakresie nie zmieniać dawek przepisanych leków ani nie odstawiać ich od razu, gdy dojdzie do zredukowania opuchlizny.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.